Technologie
12/11/2021

NFT − fenomén digitálního umění

Už jste někdy narazili na zkratku NFT? Ta je často spojována s kryptoměnami, blockchainem a uměleckými díly, která se obchodují mnohdy za velmi vysoké částky. Pokud se zatím nezajímáte o tento nový fenomén, níže se vám pokusíme vysvětlit, o co se jedná.

Co znamená NFT?

Začneme vysvětlením tajemné zkratky NFT. Takzvaný „non-fungible token“ je digitální dokument, který nelze zaměnit. Tyto tokeny se vztahují vždy jen ke konkrétní unikátní položce a nesou informaci o vlastníkovi. Podobají se tak například zápisu v katastru nemovitostí nebo patentu na jedinečný vynález.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat k různým sběratelským kartičkám, ať už se jedná o hokejisty, basketbalisty, nebo pokémony, které opět můžete vyměňovat, ale za danou kartu dostanete vždy jinou kartu a každá karta je originál.

NFT je tedy digitální dokument s unikátním kódem a zápisem do blockchainu, který označuje jeho majitele. I když tedy například daný obrázek někdo zkopíruje a použije jinde, pravý majitel zůstane zaznamenán v blockchainu. K tomuto lze použít zápis pomocí různých kryptoměn, nejvíce se ale využívá Ethereum.

Nemusí se jednat jen o grafická díla, NFT může být textový soubor, krátký výstřižek videa, hudba, nebo dokonce tweet. Díla lze převádět na další majitele, přičemž každý další převod je zaznamenán do blockchainu.

K čemu je to dobré?

V podstatě se jedná o digitální verzi obchodování s uměním. I v reálném světě je možné si zakoupit reprodukci díla jakéhokoliv známého nebo neznámého autora, originál je ale většinou jen jeden. U NFT je to velmi podobné. Kopií může po internetu kolovat tisíce, originální majitel je ale zapsán v blockchainu, který je decentralizovaný, a nikdo jej nemůže jen tak přepsat.

Kde koupit NFT

Pro NFT existují speciální trhy, kde se obchodují všechny možné položky. Podobá se to burze s cennými papíry nebo například platformě pro obchody s kryptoměnami. Nejznámějšími internetovými tržišti jsou platformy Rarible a Opensea, kde souběžně probíhají aukce stovek nezastupitelných tokenů.

Jaká je budoucnost NFT?

S čím dál větší migrací lidstva do digitálního prostoru a propojení s kryptoměnami by NFT mohla čekat zajímavá budoucnost.

V Krekrrru jsme s kolegy také vlastníky několika „eneftéček“. Nejčastěji je to NBA, baseball, moto GP.

TOP 6 nejdražších NFT

1 Everydays: The First 5000 Days: 69,3 milionů dolarů

2 CryptoPunk #7523: 11,8 milionů dolarů

3 CryptoPunk #7804: 7,56 milionů dolarů

4 CryptoPunk #3100: 7,51 milionů dolarů

5 CROSSROAD: 6,66 milionů dolarů

6 Ocean Front: 6 milionů dolarů

Jakub Mařáček